Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Baza Tworzyw
PF - Żywica Fenolowo - Formaldehydowa [PF]
(zmień wybrane)
Podstawowe informacje
|
Żywice fenolowo-formaldehydowe (PF) są pierwszymi syntetycznie otrzymanymi żywicami, które znalazły zastosowanie na dużą skalę w technice. Proces ich otrzymywania to klasyczna reakcja polikondensacji (reagentami są fenol i formaldehyd) przebiegająca z odszczepieniem cząsteczki wody. Otrzymywane w wyniku tej reakcji w środowisku kwaśnym żywice określane są również nazwą żywic nowolakowych, a produkty kondensowane w środowisku alkalicznym nazywane są żywicami rezolowymi. Oprócz fenoli jako produkty wyjściowe stosowane są również krezole (określa się je nazwą żywic CF). Na skalę produkcyjną otrzymywane są również, zaliczane do tworzyw utwardzalnych, żywice fenolowo-formaldehydowe mieszane z żywicami melaminowo-formaldehydowymi (MF) i przetwarzane na żywice MPF (melaminowo-fenolowo-formaldehydowe). Podczas przetwórstwa tych tworzyw wyróżnia się trzy odmienne stany przejściowe:
Podczas przechodzenia ze stanu A do stanu B ma miejsce odszczepianie wody i formaldehydu, a zależnie od rodzaju surowca wyjściowego również amoniaku. Podczas przechodzenia do stanu C zachodzi proces usieciowania przestrzennego. |
Przetwórstwo wtryskowe
|
Wtryskiwanie
Prasowanie
|
Wytłaczanie (ekstruzja)
|
n.d. |
A. 1 - 2 B. 2 - 5 C. 5 - 10 D. 10 - 25 E. 25 - 100