Jak poradzić sobie z hałasem w muzeum, szczególnie kiedy jest to muzeum dla dzieci? Odpowiedź na to pytanie znalazło Children’s Museum w Południowej Dakocie w Stanach Zjednoczonych. Dla ulepszenia akustyki i zmniejszenia poziomu hałasu muzeum postanowiło wkomponować w wystrój wnętrza elementy wykonane z Basotect®, pianki na bazie żywicy melaminowej firmy BASF. Materiału do wykonania elementów z Basotect dostarczyła firma specjalizująca się w systemach akustycznych pinta acoustic z Minneapolis, USA.
Lekki i elastyczny Basotect® wyróżnia się niezwykłymi właściwościami akustycznymi. Dzięki drobnej strukturze pianki o otwartych komórkach szczególnie dobra jest jej dźwiękochłonność. Pianka absorbuje fale dźwiękowe, które w normalnych warunkach odbijałyby się od powierzchni, wytwarzając echo. Tak właśnie powstaje uciążliwy dla ucha hałas.
Dzięki wielostronności pianki BASF projektanci, komponując wnętrze muzeum, mogli popisać się fantazją. Stworzyli z niej najróżniejsze formy, na przykład chmury. „Produkt firmy pinta jest aktrakcyjny wizualnie i stanowi jednocześnie doskonałą izolację dźwiekową w dużych pomieszczeniach", wyjaśnia Andrew Eitrim, architekt biura Architecture Incorporated, które zaprojektowało izolację dźwiękową dla muzeum. „Najważniejsze w projekcie takim jak ten jest, aby znaleźć materiał, który nie ogranicza możliwości architekta i wizualnie dobrze komponuje się z otoczeniem. Sztuka polega na tym, żeby nikt nie domyslił się, jaka jest prawdziwa funcja tych elementów, czyli w tym przypadku izolacja dźwiękowa”.
Ponieważ Basotect jest bardzo lekki, elementy z niego wykonane łatwo się montuje a jednocześnie pozwala on na realizację nawet najodważniejszych pomysłów architekta. Przykładowo na metalowej konstrukcji nad jednym z eksponatów zawieszone zostały pasy wykonane z pianki, co stwarza efekt trójwymiarowy.
Inna ważną właściwością pianki jest jej bezpieczeństwo i przyjazność dla środowiska. To aspekty niezwykle ważne szczególnie, że z materiałem mają styczność dzieci. Basotect nie zawiera żadnych włókien, ponaddto nie jest łatwopalny a w amerykańskim systemie oceny materiałów pod względem ogioodporności został zaklasyfikowany jako materiał klasy pierwszej (ASTM E 84). Dzięki wysokiemu poziomowi odbicia światła, niskiemu poziomowi emisji i doskonałej zdolności do pochłaniania fal dźwiękowych, płyty firmy pinta acoustic wykonane z Basotect otrzymały certyfikat LEED, rekomendujący materiał do stosowania w budownictwie mieszkaniowym i pomieszczeń dla szkół. Cerftyfikaty wydaje amerykański Green Building Councils, który ocenia materiały pod względem wydajnośći energetycznej i ich oddziaływania na środowisko.
Zastosowanie materiałów posiadających ten certyfikat sprawiło, że i samo muzeum może ubiegać się w własny certyfikat LEED.
Children’s Museum w Południowej Dakocie zostało otwarte w 2010 roku i jest to pierwsze interdyscyplinarne muzeum w tym stanie, gdzie dzieci mogą zdobywać wiedzę, bawiąc się i korzystając z interaktywnych materiałów pomocniczych.
Producent systemow aktustycznych pinta acoustic oferuje też duży wybór płyt, paneli i innych materiałów potrzebnych do izolacji dźwiekowej. Ponadto ma też w ofercie pianki, tworzywa łączone i materialy do konstrukcji sufitow.