Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Czytelnia
RSS
Fundusze Dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Fundusze Dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Polskie małe i średnie przedsiębiorstwa borykają się z wieloma problemami utrudniającymi podnoszenie ich konkurencyjności. Podstawowe trudności wiążą się najczęściej z ograniczonym dostępem do kapitału, dzięki któremu firmy mogłyby inwestować w innowacyjne środki trwałe oraz wartości niematerialne, umożliwiające oferowanie nowych, bądź ulepszonych produktów i usług, a przez to skutecznie konkurować na Jednolitym Rynku Europejskim. Jednakże wstąpienie Polski w struktury Unii Europejskiej, pozwoliło polskim przedsiębiorcom skorzystać z pomocy funduszy strukturalnych. Pomoc tego typu jest bardzo istotna, a wiele priorytetów krajowych i regionalnych programów operacyjnych odnosi się wprost do zwiększenia konkurencyjności sektora MSP.
W okresie programowania 2004-2006 wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorców znalazło swoje odzwierciedlenie w Sektorowym Programie Operacyjnym Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw (SPO WKP), Zintegrowanym Programie Operacyjnym Rozwoju Regionalnego (ZPORR) oraz innych programach operacyjnych. W latach 2007 – 2013 zmieniły się zasady przyznawania funduszy strukturalnych, gdyż zrezygnowano z programu operacyjnego skierowanego bezpośrednio na wsparcie przedsiębiorstw, tj SPO WKP, a także ze ZPORR.
W obecnej perspektywie finansowej mikro i małe firmy mogą szukać dofinansowania w 16 regionalnych programach operacyjnych (RPO), a także w programach ogólnokrajowych, takich jak na przykład Innowacyjna Gospodarka, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej oraz Program Operacyjny Europejskiej Współpracy Terytorialnej. W przypadku krajowych programów, takich jak np. Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka (PO IG), wspierane są przede wszystkim projekty nastawione na rozwój współpracy ze sferą badawczo – rozwojową, a także projekty innowacyjne. Mikro i małe firmy, które planują przedsięwzięcia o wysokim potencjale innowacyjności, mogą ubiegać się o wsparcie w ramach PO IG. Chodzi tu na przykład o działanie 1.4 – 4.1 „Wsparcie projektów celowych oraz wsparcie wdrożeń wyników prac B+R”, czy też działaniedziałanie 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”. Ponadto PO IG wspiera inwestycje związane z rozwojem usług w formie elektronicznej poprzez skierowane wyłącznie do mikro, małych i średnich firm działanie 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”. W ramach omawianego działania o wsparcie ubiegać się mogą mikro, mali lub średni przedsiębiorcy współpracujący na zasadzie zawartych umów, z co najmniej dwoma innymi przedsiębiorcami, planujący współpracę biznesową w oparciu o rozwiązania elektroniczne. W ramach działania 8.2 przewiduje się wsparcie projektów dotyczących m.in. inwestycji o charakterze technicznym, informatycznym, a także organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej. Celem typowego projektu jest umożliwienie automatyzacji wymiany informacji pomiędzy systemami informatycznymi współpracujących przedsiębiorców.
Jednakże większość mikro, małych i średnich przedsiębiorstw chce realizować przede wszystkim projekty inwestycyjne, związane z zakupem środków trwałych. Dlatego spora grupa małych i średnich firm korzysta z środków dostępnych w ramach regionalnych programów operacyjnych. Znajdują się tam bowiem działania nastawione na rozwój sektora MŚP i nie wymagające innowacyjnych rozwiązań. Wszystkie RPO charakteryzują się jasno określonym celem głównym, który najczęściej sprowadza się do podnoszenia poziomu konkurencyjności regionu oraz jego rozwoju. Ponadto programy operacyjne zawierają kilka celów szczegółowych, które najczęściej odnoszą się do wsparcia gospodarki, przedsiębiorczości. Wszystkie regionalne programy operacyjne wskazują na konieczność wsparcia regionalnej przedsiębiorczości, co powinno przyczynić się do podniesienia konkurencyjności całego regionu.
Mimo, że wciąż istnieje wiele barier związanych z pozyskiwaniem dotacji unijnych, cieszyć powinien fakt, iż coraz większa liczba mikro i małych przedsiębiorców korzysta z szansy, jaką niosą środki z funduszy unijnych. /Marta Wichlińska - Konsultant, Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting/
-
Dział Doradztwa SmartConsulting
-
ul. Kożuchowska 12
-
51-631 Wrocław
-
Tel.: (71) 334 10 00
-
Fax: (71) 334 10 01
-
e-mail:
-
Oddział w Warszawie: ul. Kochanowskiego 45A/18, 01-864 Warszawa - Tel. (22) 6397494
Wyświetleń: