Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Jak Pozyskać Dotacje z UE?

Drukuj

Jak Pozyskać Dotacje z UE?

Rozpoczęły się już pierwsze nabory wniosków na dotacje z funduszy Unii Europejskiej w okresie programowania 2007-2013. O ile sama możliwość starania się o dofinansowanie z funduszy pomocowych UE spotkała się z dużym zainteresowaniem przedsiębiorców, część z nich kolejny raz ugrzęzła w gąszczu niejednokrotnie sprzecznych przepisów unijnych. Na rynku brakuje instytucji, które w sposób profesjonalny doradzałyby przedsiębiorcom. Istnieje za to wiele firm, które co prawda obiecują pomoc w napisaniu wniosków, ale ich obsługa jest na bardzo niskim poziomie. Aby otrzymać dotację można podążyć jedną z dwóch dróg - albo skorzystać z usług renomowanych firm doradczych, oszczędzając czas i eliminując wiele trudności, albo spróbować samemu sporządzić wniosek.

Prześledzimy teraz drugą drogę. Samodzielne starania o uzyskanie dotacji rozpoczynamy od opracowania szczegółowego planu inwestycyjnego. Musi on uwzględniać po pierwsze potrzeby Wnioskodawcy i być zgodny z planem rozwoju firmy. Po drugie, przygotowując plan inwestycyjny trzeba wziąć pod uwagę możliwości sfinansowania inwestycji, czyli określić wysokość tzw. „wkładu własnego”. Warto przypomnieć, że dofinansowanie ze środków UE opiera się na zasadzie refundacji poniesionych wydatków. Wymaga to od Wnioskodawcy dysponowania „wkładem własnym”, a jeśli nie posiada on wystarczających środków własnych, może się wspomagać kredytem bankowym. Po opracowaniu planu inwestycyjnego i planu finansowania przeprowadzamy analizę środków pomocowych dostępnych w danym regionie, biorąc pod uwagę wielkość firmy, rodzaj projektu i jego wielkość. Obecnie Wnioskodawcy mogą wybierać spośród 20 programów operacyjnych, z których 4 ma zasięg krajowy i pozwala na dofinansowanie projektów o dużej wartości, wywierających wpływ ponadregionalny, a pozostałych 16 programów ma zasięg regionalny, odpowiadający jednemu z województw. Następnym krokiem będzie wytypowanie najbardziej efektywnego i dopasowanego do potrzeb firmy programu unijnego. Warto poświęcić sporo uwagi gromadzeniu informacji o wybranym programie pomocowym i sprawdzeniu kryteriów dostępowych. Ze względu na duży szum informacyjny na rynku należy starannie wybierać źródła informacji – wiarygodne dane znajdują się na stronie Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, PARP (www.parp.gov.pl) oraz na stronie www.funduszestrukturalne.gov.pl. Można również odwiedzić jeden z Punktów Konsultacyjno-Doradczych (PKD), w którym nieodpłatnie uzyskamy informację na temat programów pomocowych (adresy wszystkich PKD na stronie PARP). Należy jednak pamiętać, iż w PKD można zasięgnąć porady, natomiast Wnioskodawcę wiążą bezpośrednio przede wszystkim źródła pisane. Zatem kolejnym krokiem w przypadku programów regionalnych będzie ściągnięcie odpowiednich dokumentów ze strony Urzędu Marszałkowskiego danego województwa. Chodzi tu przede wszystkim o szczegółowy opis określonego programu pomocowego, wzór wniosku i biznes planu oraz wszelkie załączniki i instrukcje wypełniania dokumentacji.

Aby poprawnie przygotować wniosek konieczne jest dokładne przeczytanie instrukcji i wypełnianie wniosku zgodnie ze wskazówkami, ponieważ na tym etapie procedury nie ma miejsca na dowolną interpretację. Wypełniając wniosek trzeba odpowiednio uzasadnić potrzebę realizacji inwestycji. Jest to jeden z najważniejszych elementów wniosku i powinien być zgodny z celami danego programu operacyjnego i działania. Wnioskodawca musi wziąć pod uwagę również tzw. „kryteria wyboru projektów”. Kryteria formalne decydują o tym czy wniosek w ogóle kwalifikuje się do wsparcia i muszą zostać spełnione w 100 proc., aby wniosek podlegał dalszej ocenie merytorycznej. Kryteria merytoryczne, które są określone dla każdego programu operacyjnego i działania, pozwalają na ocenę szans realizacji danego projektu. Uchybienia w kwestiach merytorycznych mogą zmniejszyć Państwa szanse na uzyskanie dotacji, a nawet zdyskwalifikować wniosek. Wnioskodawcy często popełniają na tym etapie także dość typowe błędy, takie jak: wypełnienie niewłaściwego wniosku, niewypełnienie wszystkich pól wniosku lub wszystkich załączników, wypełnienie niezgodnie z instrukcją. Skutkiem tych błędów jest odrzucenie wniosku na wstępnym etapie weryfikacji. Kolejnym krokiem, po dokładnym wypełnieniu wniosku i skompletowaniu wszystkich załączników, będzie podpisanie przygotowanej dokumentacji. Wnioskodawca powinien działać niezwykle rozważnie, aby ustrzec się przed popełnieniem takich błędów, jak: podpisanie wniosku w sposób niewłaściwy, brak pieczątek firmowych, brak wszystkich załączników. Gotowy wniosek należy złożyć wraz z załącznikami w instytucji właściwej dla programów regionalnych – Regionalnej Instytucji Finansującej, RIF (lista instytucji oraz ich adresy na stronie www.parp.gov.pl). Najczęstsze pomyłki na tym etapie to niedostarczenie wszystkich załączników lub przekroczenie terminu ich dostarczenia. Warto wspomnieć, iż programy pomocowe dopuszczają możliwość dokonywania uzupełnień w czasie weryfikacji dokumentacji przez RIF, Wnioskodawca powinien zatem postępować ściśle według wytycznych Instytucji. Chodzi tu jednak głównie o wprowadzanie poprawek formalnych, możliwe na etapie wstępnej weryfikacji. Jeśli wniosek przeszedł pomyślną weryfikację, czas na podpisanie umowy między Wnioskodawcą a Instytucją Finansującą. Podpisanie umowy finalizuję tę część procesu starania się o uzyskanie dotacji, jednak w rzeczywistości stanowi jedynie połowę sukcesu. Każdego Wnioskodawcę czeka jeszcze rozliczenie wniosku, czym zajmiemy się w następnym artykule. /Magdalena Supruniuk - Doradca SmartConsulting /


  • Dział Doradców SmartConsulting
  • ul. Tenisowa 20,
  • 53-013 Wrocław
  • Tel.: (71) 334 10 00
  • Fax: (71) 334 10 01
  • e-mail:
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent