Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Jak Wybrać Odpowiednią Firmę Windykacyjną?
Jak Wybrać Odpowiednią Firmę Windykacyjną?
Na rynku funkcjonuje kilkaset podmiotów trudniących się windykacją. Jak wybrać odpowiedniego usługodawcę?
To prawda, na rynku działa wiele podmiotów, choć dla dużej części z nich windykacja jest działalnością dodatkową. Dobór odpowiedniego partnera w tej dziedzinie zależy od charakterystyki wierzytelności generowanych przez dane przedsiębiorstwo. Rozważając rozpoczęcie współpracy z firmą trudniącą się obrotem wierzytelności należy najpierw odpowiednio określić posiadane wierzytelności: po pierwsze - czy nasza sprzedaż ma charakter masowy, czy też należności traktujemy jednostkowo; po drugie - czy odbiorcami są osoby fizyczne, czy przedsiębiorcy.
Jeśli nasza sprzedaż ma charakter masowy i odbiorcami są osoby fizyczne weźmy pod uwagę firmy o rozbudowanej strukturze operacyjnej, które działają wedle ustalonych schematów, dostosowanych do specyfiki takich wierzytelności, a także mają opanowane procedury ochrony danych osobowych. W oparciu o odgórnie ustalone procedury działają także firmy obsługujące wierzytelności masowe business to business, opierają się one głównie na postępowaniach sądowych i komorniczych. Ceny uzyskiwane w transakcjach sprzedaży pakietów masowych są stosunkowo niskie, ale i stopień przeterminowania wierzytelności (a co za tym idzie spadek jakości) jest duży. Z usług tego typu firm korzystają najczęściej banki, operatorzy telefonii komórkowej i inne przedsiębiorstwa generujące tego typu wierzytelności w sposób masowy.
W przypadku pojedynczej wierzytelności wobec osoby fizycznej odpowiednim podmiotem będzie doświadczona kancelaria prawna. Jednostkowe wierzytelności nie regulowane terminowo przez przedsiębiorców wymagają indywidualnej obsługi dostosowanej do sytuacji nierzetelnego kontrahenta. Dłużnicy biznesowi odznaczają się dużą świadomością prawną , a dodatkowo wierzytelności business to business osiągają często wysokie nominały. Dla dłużnika „wyjęcie” takich kwot z obrotu jest bardzo dotkliwe, dlatego często używa wszelkich dostępnych środków, by odwlec spłatę. W przypadku takich wierzytelności warto zwrócić uwagę na doświadczenie windykatora, możliwości operacyjne i mobilność z uwagi na konieczność prowadzenia bezpośrednich negocjacji z dłużnikiem. Ważne są także standardy działania, w relacjach business to business żadna firma nie może pozwolić sobie na działania niezgodne z etyką biznesową.
Na co warto zwracać uwagę?
Względną gwarancją rzetelności (przy założeniu, że firma działa bez opłat wstępnych) jest wieloletnia obecność firmy windykacyjnej na rynku. Świadczy to, że jest w stanie przez wiele lat na siebie zarabiać, a więc zapewne skutecznie odzyskuje długi, pozyskuje kolejne zlecenia i co najważniejsze dla nas, zapewne przekazuje odzyskane pieniądze klientom. Należy wspomnieć, iż pełnomocnictwo dla firmy windykacyjnej umożliwiające jej inkasowanie należności, wywiera pożądaną presję na dłużnika - często windykatorzy po prostu jeżdżą po pieniądze do dłużnika, który pomimo wielokrotnych zapewnień nie zrealizował przelewu. Jako czytelna i zrozumiała w tym zakresie jest postrzegana umowa, z której wynika, że jedynym zarobkiem firmy windykacyjnej jest prowizja tylko od kwot odzyskanych w okresie obowiązywania tejże umowy. /Źródło: www.pragmainkaso.pl/