Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Jak Zmieszać Niemieszalne?

Drukuj

Jak Zmieszać Niemieszalne?

Zajmując się recyklingiem tworzyw sztucznych czasami napotykamy na trudne do rozwiązania dylematy. Jednym z nich jest, co zrobić, kiedy mamy zmieszane odpady z polipropylenu oraz polistyrenu. A skąd może się nam trafić taka mieszanka tworzyw? Taki zestaw tworzyw występuje w produkcji pudełek do margaryny. Jedne są z polipropylenu, a inne z polistyrenu. Dla rozwiązania tej sytuacji mamy dostępne dwa rozwiązania.
Po pierwsze możemy zbudować lub kupić linię do sortowania tworzyw. W tym konkretnym przypadku wystarczy zwykła wanna sortująca typu pływa-tonie wypełniona wodą. Po drugie możemy zrobić mix tworzywowy PP/PS. Co jest lepszym wyjściem w takiej sytuacji? To zależy od tego czy takie zmieszane odpady będą się pojawiać w naszej firmie często, czy też raczej sporadycznie. Jeśli często to zainwestowanie w wannę sortującą ma ekonomiczny sens. Rozsortujemy tworzywa, a przy okazji je umyjemy. Będziemy mogli zrobić z nich dwa czyste regranulaty. Jeśli zaś dostawy zmieszanych odpadów pojawiają się nieregularnie, to sensowne wydaje się zrobienie mieszaniny tworzyw. No tak, ale przecież polipropylen i polistyren nie mieszają się ze sobą.
Aby tworzywa stworzyły roztwór właściwy muszą być podobnej natury. A w tym przypadku mamy krystaliczny polipropylen i amorficzny polistyren, więc tworzywa o bardzo rożnym charakterze. Różnią się także dość znacznie ich temperatury mięknienia: polipropylen to 165oC, a polistyren to 100 oC.
Różnica jest znaczna i przeszkadza w procesie mieszania. Z powodów
przytoczonych powyżej nie jest możliwe uzyskanie roztworu jednego tworzywa w drugim, ale za to możemy uzyskać zawiesinę (emulsję) tych tworzyw, przypominającą emulsję woda-olej. Z powodu różnicy we własnościach tych tworzyw możliwa jest tylko emulsja typu: polistyren rozproszony w polipropylenie.
Aby taka emulsja była stabilna musimy mieć dwie rzeczy: odpowiednią maszynę mieszającą oraz dodatek ułatwiający mieszanie, czyli kompatybilizator. Może być on rożny w zależności o od tego, jaką maszyną będziemy się posługiwać - czy jest to dwuślimakowy kompounder, czy też wytłaczarka z pojedynczym ślimakiem o stosunku L/D ok. 30. Taki preparat powinien zaproponować lokalny dostawca
barwników i innych dodatków do tworzyw. Przetwórstwo powinno się odbywać w temperaturze jak dla polipropylenu. Własności gotowych mieszanin zależą w głównej mierze od wielkości rozdrobnienia ziaren polistyrenu w matrycy polipropylenowej, a o tym decyduje efektywność mieszania na wytłaczarce. Jak zrobimy do dobrze możemy uzyskać tworzywo o zwartości polistyrenu powyżej 50% i parametrach wytrzymałościowych poliamidu technicznego.
Posiada ono znacznie mniejszy skurcz niż czysty polipropylen. Rośnie również twardość takiej mieszanki. W niższych zakresach zawartości polistyrenu tworzywo wykazuje większy połysk, a w wyższych zakresie jest bardziej matowe niż wyjściowy polipropylen. Znane są tez mieszanki o zawartości polistyrenu dochodzącej do 70-75% wagowo. Możliwe jest również wzbogacenie mieszaniny PP/PS o napełniacze mineralne lub włókniste... /Jerzy Żelaziński, PlastNews 05’2011/

Aby zaprenumerować kliknij...

 

 

Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent