Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Kompozyty WPC

Drukuj

Kompozyty WPC

Kompozyty WPC wykorzystywane są do produkcji wyrobów zarówno dla przemysłu samochodowego (np. panele drzwi, listwy czy różnego typu elementy podwozia), jak i na wyroby budowlane, drogowe oraz dla potrzeb rolnictwa czy też przemysłu związanego z opakowaniami. Kompozyty z włóknami naturalnymi stosowane są nie tylko na wyroby wewnętrzne, ale również zewnętrzne, czyli wszędzie tam, gdzie np. drewno nie spełnia wymagań eksploatacyjnych lub musi być dodatkowo zabezpieczane.
 
Wykorzystywane materiały
Do wytwarzania kompozytów z włóknami naturalnymi wykorzystuje się polimery termoplastyczne o temperaturze przetwórstwa poniżej 220°C. Wynika to z tego, że w wyższej temperaturze niektóre składniki drewna ulegają degradacji termicznej (np. ligniny czy też hemicelulozy). Z tego względu na osnowę kompozytów stosuje się przede wszystkim polipropylen (PP), polichlorek winylu (PVC) i polietylen wysokiej gęstości (HDPE). Wykorzystuje się również polistyren (PS) czy poliamid 6 (PA6), jak i innego typu materiały biodegradowalne.
Najczęściej stosowane polimery, oprócz wymaganego przedziału temperatury przetwórstwa, charakteryzują się korzystnymi właściwościami, takimi jak np.: małą lepkością, dużą wartością masowego wskaźnika płynięcia czy też znaczną odkształcalnością.
Wybór odpowiedniej osnowy zależy od przeznaczenia kompozytowego wyrobu i założonych wcześniej właściwości, jakimi powinien się on charakteryzować.
I tak np. PVC wykazuje dobre właściwości mechaniczne, HDPE charakteryzuje się większą plastycznością, natomiast PP dobrą wytrzymałością i elastycznością, która obniża się jednak w niskich temperaturach.
Ogólnie stwierdzić można, że do produkcji WPC wykorzystuje się najczęściej polimery termoplastyczne na bazie poliolefin oraz polichlorek winylu. Termoplastyczne tworzywa sztuczne używane do wytwarzania WPC mogą być stosowane w postaci granulatów pierwotnych bądź pochodzić z recyklingu.
Podział kompozytów
Ze względu na udział cząstek drewna kompozyty WPC możemy zasadniczo podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich, to materiały, które cechuje wysoka zawartość termoplastu, natomiast niska jest zawartość cząsteczek drewna wynosząca od 10 do 40%. Druga grupa to tzw. standardowe materiały WPC, w których zawartość termoplastu jest na poziomie 20-40%, a zawartości cząstek drewna to 40-80%. Ostatnia z grup to tzw. upłynnione drewno, czyli materiały, w których występuje niska zawartość tworzywa oraz wysoka zawartość cząstek drewna – dochodząca nawet do 90%... /Andrzej Dolny, PlastNews 05’2011/

Aby zaprenumerować kliknij...

 

Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent