Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Czytelnia
RSS
Okres Budżetowania 2007 – 20013
Okres Budżetowania 2007 – 20013
W obecnym okresie budżetowania 2007 – 2013, Unia Europejska powinna przekazać Polsce kwotę: 63 mld euro i dodatkowo 26 mld euro na wsparcie rozwoju wsi. Żeby móc z nich skorzystać, polskie władze przy wsparciu Komisji Europejskiej opracowały wytyczne co do rodzajów projektów, możliwych poziomów procentowych dofinansowania oraz wartości projektów i wartości minimalnych oraz maksymalnych kwot wsparcia. Wskazane powyżej elementy zostały zawarte w programach ogólnokrajowych i regionalnych skierowanych do szerokiego grona odbiorców.
W skali kraju istnieje możliwość pozyskania środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz specjalnie skierowany do rolników i przedsiębiorców działających na wsi Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Natomiast w skali województw źródłem, z którego można się ubiegać o wsparcie jest 16 Regionalnych Programów Operacyjnych i dla mieszkańców tzw. „ściany wschodniej” Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej. Pomiędzy poszczególnymi programami przebiega granica określona przez tzw. Linię demarkacyjną, która ma rozgranicza poszczególne źródła finansowania z ogólnokrajowych i regionalnych programów operacyjnych. Spektrum możliwości jakie dają środki europejskie pozwala na realizowanie inwestycji zarówno dotyczących infrastruktury transportowej, edukacyjnej, zdrowotnej, produkcyjnej – powszechnie określanych mianem „twardych” jaki i szeregu projektów „miękkich” mających na celu wparcie rozwoju umiejętności pracowników, podniesienie kwalifikacji zawodowych jak również poprawy dostępności do systemu kształcenia ustawicznego z uwzględnieniem wpierania przedsiębiorców w zakresie zatrudniania pracowników.
Inwestycje infrastrukturalne mogą zostać wsparte środkami z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko oraz Regionalnych Programów Operacyjnych i Rozwoju Polski Wschodniej. Jednocześnie projekty szkoleniowe, studiów podyplomowych oraz subsydiowanie zatrudnienia jest współfinansowane ze puli środków przeznaczonych do wykorzystania w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. /Hanna Bartkowiak - Konsultant, Zespół Doradców Unijnych SmartConsulting/
-
Dział Doradztwa SmartConsulting
-
ul. Kożuchowska 12
-
51-631 Wrocław
-
Tel.: (71) 334 10 00
-
Fax: (71) 334 10 01
-
e-mail:
-
Oddział w Warszawie: ul. Kochanowskiego 45A/18, 01-864 Warszawa - Tel. (22) 6397494
Wyświetleń: