Technologia cięcia za pomocą strumienia wody znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach techniki, w których mamy do czynienia z rozdzieleniem materiału. Metoda ta może być stosowana zarówno w produkcji masowej, jak i jednostkowej. Cięcie za pomocą lasera umożliwia uzyskanie dowolnych kształtów w różnych materiałach. Może być stosowana zarówno do wycinania dużych detali, jak i drobnych elementów z różnego typu materiałów. Na czym polegają obydwie metody i jakie znajdują zastosowania?
Do podstawowych zalet cięcia wodą zaliczyć możemy:
· elementy wycinane wodą charakteryzują się dużą dokładnością wykonania,
· czas cięcia wodą jest znacznie krótszy od ciecia za pomocą technik tradycyjnych,
· metoda ta daje możliwość wykonania elementów o różnych kształtach,
· zapewnia wysoką jakość ciętej krawędzi,
· umożliwia cięcie twardych materiałów o znacznej grubości.
Elastyczność i duża niezawodność samego procesu umożliwia zastosowanie go przy wytwarzaniu wielu różnych wyrobów zarówno przy produkcji masowej, jak i jednostkowej.
Cięcie wodą znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie konwencjonalne metody nie zapewniają uzyskania odpowiedniej jakości powierzchni przecięcia oraz w przypadku cięcia materiałów, gdzie ciepło wydzielone w czasie procesu wpływa niekorzystnie na późniejsze własności wyrobu. Realizując proces rozdzielenie z wykorzystaniem tej metody nie mamy do czynienia ze zmianą struktury ciętego materiału oraz nie występują w nim naprężenia wewnętrzne towarzyszące klasycznym metodą cięcia.
Przykładowe materiały cięte strumieniem wodnym to:
· stal konstrukcyjna, kwasoodporna, narzędziowa, nierdzewna, stopowa, ocynkowana,
· metale kolorowe m.in. aluminium miedź, brąz, mosiądz itd.,
· kamień naturalny, np. marmur, granit, piaskowiec, grafit,
· szkło zwykłe, warstwowe, zbrojone, pancerne,
· ceramika, porcelana, gresy, płytki ceramiczne,
· drewno i materiały drewnopodobne (np. MDF),
· prawie wszystkie typy syntetycznych materiałów (plastików),
· tworzywo sztuczne wzmacniane włóknami,
· tworzywa sztuczne miękkie i piankowe,
· elastomery (np. PUR, FPM, EPDM, NBR, silikon, IT, PTFE).
Technologia cięcia wodą pozwala na wykonanie jednej, jak i liczonych w tysiącach sztuk produkcji bez konieczności zakupu dodatkowych narzędzi. Urządzenia stosowane do cięcia wodą sterowane są numerycznie (CNC), a wykorzystywane zaawansowane oprogramowanie CAD/CAM pozwala np. na takie rozplanowanie rozkroju materiały, aby maksymalnie go wykorzystać… /Andrzej Dolny, PlastNews 04'2011/