Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Technologie Formwood

Drukuj

Technologie Formwood

 
Współczesny świat opiera się głównie na tworzywach sztucznych. Produkty z nich wytwarzane są nieodzowną częścią naszego codziennego życia. Z tym jednak wiąże się najistotniejszy problem produkcji tworzyw sztucznych, to jest wyczerpywanie się surowców do ich produkcji, wysokie koszty produkcji, a także trudności związane z recyklingiem. Konsekwencją tego jest zmiana kierunków produkcji i badań wyrobów z tworzyw sztucznych. Obecnie na rynku pojawiają się pro-ekologiczne, innowacyjne technologie produkcji kompozytów tworzyw termoplastycznych z napełniaczami celulozowymi.
Są to tzw. technologie Formwood, które mają na celu wytwarzanie wysokojakościowych i cennych przedmiotów z materiałów odpadowych. Są to naturalne materiały włókniste takie jak: drewno, słoma, siano, bambus, łuski ryżowe, łupiny kawowe i tym podobne, które w normalnych warunkach ulegają rozkładowi. Jako spoiwo wyrobu gotowego stosuje się niewielką ilość tworzywa sztucznego. Zależnie od rodzaju wyrobu lub jego zastosowania, tworzywo to może być pierwotne lub z odzysku.
Nowe technologie otrzymywania tanich kompozytów polimerowych o wymaganych i określonych wcześniej właściwościach, uzyskujemy poprzez zastosowanie w dużej ilości tanich napełniaczy, które jednocześnie pełnią rolę modyfikatorów pozwalających na uzyskanie odpowiednich właściwości tych kompozytów.
Zagospodarowywanie stale rosnących ilości zużytych wyrobów i odpadów poprodukcyjnych z tworzyw sztucznych na drodze recyklingu w połączeniu z napełniaczami celulozowymi umożliwia otrzymywanie kompozytów z tworzyw sztucznych napełnianych biologicznie odnawialnymi polimerami naturalnymi. Dzięki temu uzyskujemy kompozyty o zmienionych właściwościach i równocześnie biorozpadalnych. W naszym kraju do najbardziej rozpowszechnionych polimerów naturalnych należy celuloza. Mimo szerokiego zastosowania celulozy w produkcji papieru, materiałów konstrukcyjnych i różnego typu tworzyw termoplastycznych, jej zasoby nie są w pełni wykorzystywane. W procesach przeróbki drewna i użytkowania celulozy powstają ogromne ilości odpadów, niewykorzystanych należycie do chwili obecnej, jak np. makulatura, pyły i mączki drzewne.
Na podstawie dokładnych badań laboratoryjnych stwierdzono, że właściwości fizyko-mechaniczne i przetwórcze kompozytów tworzyw termoplastycznych modyfikowanych włóknem celulozowym są zbliżone do właściwości kompozytów takich samych tworzyw modyfikowanych napełniaczami mineralnymi lub włóknistymi. /Źródło: www.narzedziownie.pl/
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent