Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Wady Wyprasek z Tworzyw Sztucznych - Jetting

Drukuj

Wady Wyprasek z Tworzyw Sztucznych - Jetting

Jedną z wad jaką możemy zauważyć na częściach plastikowych jest kręta linia pojawiająca się począwszy od wlewka, na powierzchni wypraski. Ta wężowych kształtów kreska, przypominająca dżdżownicę wtopioną w plastikową część ma dość często chropowatą lub matową powierzchnię. Wada ta często określana jest mianem "jetting’u" (z angielskiego- strumień, wtrysk). Z jetting’iem mamy do czynienia wtedy, gdy stop przechodząc przez wlewek nie przywiera do ścianek formy skutkiem czego jest formowanie się krętych linii na powierzchni produktu. Innymi słowy: tworzywo w trakcie wtrysku, zanim jeszcze zetknie się ze ściankami formy staje się bardzo lepki i zaczyna wirować, ponadto w miarę napływu kolejnych, gorących partii tworzywa pierwsze partie stopu są przez niego popychane, formując kręte smugi. Dzieje się tak, ponieważ plastik w miarę malenia jego temperatury ma coraz więcej oporów w trakcie przepływu (jego temperatura maleje gwałtownie w momencie zetknięcia z formą), a to sprzyja występowaniu omawianego tutaj problemu.

Przyczyną występowania takiej wady może być nieprawidłowa lokalizacja wlewka lub jego nieprawidłowy rozmiar. W takich wypadkach wlewek jest umiejscowiony tak, że plastik nie styka się ze ściankami formy- wtryskiwany jest w „otwartą przestrzeń” . Strumień tworzywa układa się w gniazdach formujących jak nici w splątanym kłębku, a następnie zastyga w postaci takich właśnie zawijasów. Wada ta pojawia się również, gdy ze względu na zbyt dużą szybkość wtrysku. W takim przypadku w trakcie przejścia przez obszar o dużym przekroju również nie ma wystarczającego kontaktu ze ścianką gniazda. Tworzywo wpływa do gniazda w postaci strumienia z niewielką możliwością zetknięcia się z powierzchnią gniazda, co skutkuje uzyskaniem zakrzywionej strugi. Ze względu na ochłodzenie powierzchni strugi nie będzie się odpowiednio łączyć z następnymi porcjami stopu tworzywa. Nie można bagatelizować niniejszej wady, gdyż, poza nieestetycznym wyglądem może również łączyć się z pogorszeniem właściwości wytrzymałościowych wypraski.
Aby zapobiec powstawaniu śladów strumieni tworzywa należy usunąć przyczyny ich powstawania- zmienić lokalizację punktu wtrysku- przenieść w tą część gniazda, która ma mniejszy przekrój bądź większe opory płynięcia. Zalecane jest podniesienie temperatury wtryskiwanego materiału, po to by zmniejszyć jego lepkość. W przypadku tworzyw amorficznych idealna temperatura formy waha się pomiędzy 20 a 30 stopni Celsjusza, czyli niższa niż temperatura odkształcenia cieplnego plastiku. Można również użyć innego rodzaju wlewka lub użyć wlewka o większym przekroju. Jeszcze innym sposobem jest zmniejszenie szybkości wtrysku. Można również zaokrąglić kanał łączący przewężkę z gniazdem formującym. Powstawaniu „jetting’u” może również zapobiec wprowadzenie bezpośrednio za wlewkiem przegrody, na której będzie się rozbijał wpływający strumień stopu. /Źródło: www.narzedziownie.pl/

Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent