Polecamy

B2B Giełda Tworzyw Szukaj
Czytelnia RSS

Założenia Projektowe Dokumentacji Technicznej

Drukuj

Założenia Projektowe Dokumentacji Technicznej

Hasło „taniej - szybciej - lepiej” od lat wyznaczało kierunki rozwoju rynku. Zdawało egzamin przy wykorzystywaniu dwóch tradycyjnych grup materiałowych, jakimi od tysięcy lat były metale i materiały ceramiczne. Wtargnięcie polimerów w istniejący układ spowodowało istotną zmianę. Było przede wszystkim naturalną odpowiedzią na wyczerpujące się możliwości technologiczne i aplikacyjne materiałów istniejących. Rynek nastawiony na wzrost konsumpcji uzyskał możliwości spełniania dodatkowych warunków: „więcej i inaczej”.
Udział tworzyw sztucznych (skrótowo: tworzywa, w terminologii naukowej: materiały polimerowe) już dzisiaj
warunkuje rozwój wszystkich dziedzin, począwszy od medycyny, budownictwa, opakowań, wyrobów przemysłowych, aż do technik kosmicznych. Zakres stosowania tworzyw stale rośnie, ponieważ powodują obniżenie nie tylko kosztów wyrobów finalnych, w których są stosowane (np. samochodów), ale również kosztów użytkowania.
Według danych zespołu firm Delphi z 2005 r.:
· 18-20% masy nowoczesnych aut stanowią tworzywa, a w 2020 r. przewiduje się wzrost ich udziału do 28% masy samochodu,
· zastosowanie 1 kg tworzywa zamiast stali zmniejsza masę o ok. 7 kg,
· zmniejszenie masy auta o 10% obniża zużycie paliwa o 5-7%,
· zmniejszeniu masy auta o 1 kg odpowiada zmniejszenie ilości dwutlenku węgla wydzielanego przez auto w okresie eksploatacji o 25,3 kg.
Osiągnięciem ostatnich lat jest produkcja bezrefleksyjnych szyb przednich, zastępowanie metali lekkich w przestrzeni silnikowej, szerokie stosowanie zespolonych podzespołów karoserii i nadwozia. Przetwórstwo tworzyw jest w tej chwili w Europie najbardziej prężną i rozwijającą się gałęzią przemysłu. Jednakże mimo to, że tradycyjne metody obróbki metali są w bezpośrednim przetwórstwie tworzyw technologiami „peryferyjnymi”, konstrukcja i budowa maszyn przetwórczych, wyposażenia, linii i gniazd produkcyjnych, form i głowic jest jedną z najważniejszych domen precyzyjnego przemysłu narzędziowego i maszynowego.
Jest to jednak część całkowicie wydzielona z tego przemysłu i całkowicie podporządkowana zasadom wynikającym ze specyfiki własności przetwórczych i użytkowych tworzyw jako materiałów konstrukcyjnych. Mało tego, to właśnie ta część przemysłu maszynowego (producenci wtryskarek, wytłaczarek i linii wytłaczarskich, głowic, form i wyposażenia) z racji swojego potencjału jest stymulatorem rozwoju technologicznego branży przetwórstwa tworzyw. Jest to możliwe dzięki symbiozie z producentami wyrobów i ośrodkami badawczymi - instytutami prywatnymi i uczelniami. /Henryk Zawistowski, PlastNews 04'2011/
Wyświetleń:
Plastline

Plastinvent