Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Krystalizacja Polimerów – Istotny Aspekt Procesu Przetwórstwa TS
Krystalizacja Polimerów – Istotny Aspekt Procesu Przetwórstwa TS
Tworzywa termoplastyczne dzielimy na bezpostaciowe, zwane również amorficznymi (PS, PC, PMMA, PVC i inne) oraz częściowo krystaliczne (PE, PP, PA, POM, PBT, PET i inne). W fazie ciekłej wszystkie tworzywa występują w fazie amorficznej, jednak różnice zaczynają się podczas ich ochładzania.
Tworzywa częściowo krystaliczne w pewnych warunkach, dzięki swojej budowie makrocząsteczkowej, mają zdolności do wytwarzania struktur krystalicznych, które w istotny sposób wpływają na ich późniejsze właściwości. To, ile fazy krystalicznej powstanie w formowanych elementach wtryskowych czy wytłaczanych zależy od warunków jakie zostaną stworzone w procesach przetwórstwa.
W prezentacji zostaną przedstawione przykładowe struktury tworzyw krystalicznych oraz metody oceny ilości fazy krystalicznej w wyrobach z tworzyw sztucznych jako czynnika determinującego szereg właściwości fizycznych późniejszych wyprasek.
PREZENTACJA UDOSTĘPNIONA
Przemysław POSTAWA, prof. nadzw.
Kierownik Laboratorium Badawczego
Zakład Przetwórstwa Polimerów
POLITECHNIKA CZĘSTOCHOWSKA
Al. Armii Krajowej 19C
42-201 Częstochowa
M. +48 691 540380
T. +48 34 3250539
F. +48 34 3250659
E. postawa@ipp.pcz.pl