Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Partnerzy mogą połączyć te informacje z innymi danymi otrzymanymi od Ciebie lub uzyskanymi podczas korzystania z ich usług.
Kto i Dlaczego Nie Lubi Tworzyw Sztucznych?
Kto i Dlaczego Nie Lubi Tworzyw Sztucznych?
Wbrew mającej miejsce w ostatnich latach i prowadzonej na dużą skalę oraz z wyjątkową intensywnością negatywną kampanią wizerunkową całej branży przetwórstwa tworzyw sztucznych, wartym jest zwrócenie uwagi wszystkich na swoisty PARADOKS występujący w ostatnim czasie i związany z tą właśnie grupą materiałów. To właśnie w okresie pandemii koronawirusa – w obliczu zagrożenia życia – wielu dyletantów i ignorantów przekonało się, że to właśnie tworzywa są „naszym prawdziwym wybawieniem,” stanowiącym podstawowy materiał do produkcji środków ochrony osobistej, aparatury medycznej jak również zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych dla ludzi i zabezpieczenia żywności. Materiałem, bez którego życie i zdrowie ludzkie nie mogą być chronione we właściwy sposób. W zasadzie to swoistego rodzaju ABSURD, który uświadamia jak bardzo Ci którzy chcą za nas decydować nie mają pojęcia o otaczającej nas rzeczywistości. Brak elementarnej wiedzy, umiejętności właściwej oceny sytuacji i odniesienia jej do mających miejsce realiów (m.in.: aspekty prawne, użytkowe, materiałowe, technologiczne, techniczne) łączone z populistycznymi działaniami, prowadzą do całkowitej destrukcji przestrzeni przekazu publicznego powodują ogólnie niezrozumienie tematu.
Relatywnie dobre właściwości mechaniczne, termiczne, niski ciężar właściwy, łatwość obróbki i formowania wyrobów, efektywność ekonomiczna połączone z obecnością szeregu nowoczesnych technologii sprawiają, że funkcjonują one w każdym obszarze naszego życia. Bez tworzyw nie będzie nowoczesnego sprzętu medycznego, aparatury ratującej życie człowieka, bezpiecznych i dających pełną mobilność pojazdów, konstrukcji zapewniających komfort życia czy gwarantujących utrzymanie na odpowiednim poziomie zdrowia ludzi. Pamiętajmy także, że tworzywa sztuczne to bardziej wytrzymałe i jednocześnie lżejsze konstrukcje gwarantujące nie tylko odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ale także niższy poziom hałasu, redukcję emisji spalin czy wprost ratujących życie. Wszystkim, którzy mają trudności ze zrozumieniem tych faktów jak wyglądałby świat bez tworzyw, w pełni zalecanym działaniem pozostaje projekcja rzeczywistości, w której wyeliminowane zostaną wszystkie wyroby oparte na nich. Z domów, biur, środków komunikacji, obiektów użyteczności publicznej, szpitali, szkół czy w końcu takich jak odzież. Godnym podkreślenia jest także fakt, że to tworzywa właśnie dzięki swoim właściwościom barierowym, chronią m.in.: żywność i napoje przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych redukujących termin ich przydatności.
Mówiąc wprost nie ma możliwości by świat funkcjonował bez tworzyw sztucznych. To ogólne i najważniejsze stwierdzenie oparte jest na połączeniu unikalnych właściwości użytkowych, których w przeciwieństwie do tworzyw nie ma żaden inny materiał stanowiący jedynie do nich alternatywę w swoim zastosowaniu. I to nie tworzywa sztuczne są same z siebie winne temu, że w tak ogromnym stopniu wzrósł na nie popyt i zapotrzebowanie. Nie są też winne temu, że oferując ogromną trwałość i przydatność do użytkowania wykonanych z nich wyrobów znajdują tak ogromną mnogość zastosowań i aplikacji. Niestety dla nas samych przyczyną problemów związanych z zaśmiecaniem świata jest człowiek… jego postawy, zachowania i nawyki powiązane z brakiem racjonalnego wykorzystania tworzyw i zagospodarowania powstających z nich odpadów…
Ewolucja technologiczna, jak zawsze na swój sposób oparta na ekonomicznych fundamentach, skierowała człowieka na ścieżkę, w której realia życia nierozerwalnie splotły się z tworzywami sztucznymi – materiałem XXI wieku.
- Jacek SZCZERBA
- Prezes Zarządu
- GENPLAST Sp. z o.o.
- 35-328 RZESZÓW
- Miodowa 24
- M. +48 600 301 572
- T. +48 17 8611890
- E.
- www.genplast.pl