Już 500 wystawców zgłosiło swój udział w tegorocznej 26. edycji Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL. Tegoroczne wydarzenie zapowiada się jako ważny punkt całej branży, nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Kieleckie Targi PLASTPOL już od ćwierć wieku stanowią centralny punkt spotkań biznesu i dialogu krajowych i światowych koncernów sektora przetwórstwa tworzyw w Europie Środkowo-Wschodniej. Wśród wystawców ubiegłorocznej edycji pojawili się reprezentanci takich krajów jak: Włochy, Austria, Czechy, Portugalia czy Katar.
1 lutego 2022 r. firma BASF wprowadziła do obrotu na rynku europejskim kilka klas poliamidów i poliftalamidów, które pozyskała w ramach przejęcia działalności firmy Solvay w zakresie PA66. Te tworzywa konstrukcyjne, wcześniej oferowane pod nazwą Technyl®, dołączą do portfolio firmy BASF, otrzymując nazwę handlową Ultramid®. Klienci na całym świecie będą mogli korzystać z szerokiego portfolio tworzyw sztucznych, obejmującego obie klasy PA66 oraz Ultramid® One J — poliftalamid (PPA) oparty na PA66/6T. W ten sposób firma BASF będzie wspierać swoich klientów w opraco
Jedną z głównych obaw osób zamierzających dopiero kupić drukarkę, są koszty eksploatacji. Kwestia ta staje się szczególnie dla tych, którzy planują drukować spore ilości materiałów – dlatego do tej pory wiele osób skłaniało się ku nieco droższym w zakupie drukarkom laserowym, które – przynajmniej według założeń – powinny być tańsze w eksploatacji. Na rynku nie brakuje również zamienników tuszy brother do drukarek, pozwalających na obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń brother. Czy rzeczywiście jest to rozwiązanie godne zainteresowania? Dlaczego war
Coca-Cola w Europie przetestuje tego lata prototyp papierowej butelki wraz z konsumentami na Węgrzech dla firmy AdeZ.
Pogoń za stosowaniem papieru w opakowaniach trwa już od jakiegoś czasu i zyskała na sile w ostatnich miesiącach, ponieważ opakowania jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych znalazły się na celowniku opinii publicznej. Szczególnie dotyczy to wszechobecnych butelek po napojach PET.
PepsiCo Europe ogłosiło, że do 2030 r. planuje wyeliminować pierwotne tworzywa, których produkcja opiera się na paliwach kopalnych, we wszystkich swoich torebkach na chipsy i chipsy. Będzie to dotyczyć marek, takich jak Walkers, Doritos i Lay's, i będzie realizowane z wykorzystaniem w opakowaniach tworzyw pochodzących w 100% z recyklingu lub materiałów odnawialnych.
Z początkiem lutego Słowacja i Łotwa uruchomiły systemy kaucyjne w obrocie opakowaniami. Oba kraje podjęły decyzję o organizacji zbiórki jeszcze przed wprowadzeniem stosownych regulacji przez Unię Europejską. A ta mówi jasno: dosyć marnowania surowców i zaśmiecania środowiska naturalnego. W tym celu stawia na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.
Fusy można wykorzystać ponownie, choć dotychczas korzystano z tej możliwości w ograniczonym zakresie. Zwykle były one używane jako dodatek do kosmetyków, np. peelingów, zaś niektórzy wykorzystywali je jako nawóz do kwiatów. Fusy mogą mieć jednak sporo innych zastosowań. Pracuje nad nimi m.in. spin-off powołany przy Politechnice Warszawskiej, firma EcoBean.
Kebotix, amerykańska firma zajmująca się platformą technologiczną, która optymalizue procesy otrzymywania nowych chemikaliów oraz materiałów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI) oraz robotyki, wspólnie z holenderską firmą programistyczną z dziedziny chemii obliczeniowej SCM, specjalizująca się w dokładnych metodach przewidywania właściwości poprzez modelowanie atomowe, ogłosiły strategiczne partnerstwo.
Wiodący producent poliamidów DOMO Chemicals (DOMO) wprowadził nowe materiały ze swojej innowacyjnej linii przyjaznych dla środowiska poliamidów TECHNYL® 4EARTH® poprzez zaawansowaną platformę symulacji predykcyjnej DOMO, MMI® TECHNYL® Design. Pomoże ona producentom opracowywać lżejsze, bardziej ekonomiczne części, wykorzystujące najwyższej jakości poliamidy z recyklingu.
Coraz częściej ręczne spawarki są zastępowane przez roboty spawalnicze. Zautomatyzowane stanowiska pracy znacząco przyspieszają spawanie. Prędkość to ważny, ale nie jedyny parametr robota do spawania, na który warto zwrócić uwagę. Jaka jest pożądana szybkość pracy? Co jeszcze jest istotne?